ČSOP Rejšten se podílel na tvorbě dokumentárního cyklu o Šumavě. Sedmidílný populárně-naučný dokumentární seriál Život na Šumavě mapuje život obyvatel v sedmi šumavských městech a obcích. Dokument hledá odpovědi na otázky, jaké jsou důvody, osobní motivace, a kde se bere neutuchající touha k životu na Šumavě. V roli průvodce Šumavou i seriálem se představí Daniel Rous s komentářem od Jitky Ježkové. První díl nového dokumentárního seriálu Život na Šumavě uvede na svém webu v neděli 17. května v 11:30 hod TelevizeSeznam.cz. 

O vzniku projektu
Nositelem tohoto projektu je Český svaz ochránců přírody Rejštejn, pobočný spolek, který vznikl v roce 2012 jako místní organizace ochránců přírody v regionu NP Šumava a CHKO Šumava. Významným projektem spolku je založení a rozvoj geoparku Královská Šumava, který se řadí do skupiny 11 českých geoparků a své aktivity společně s partnery realizuje na území uvedených šumavských obcí a měst. Předseda spolku Ing. František Krejčí k natočení seriálu řekl: „Na Šumavě jsem se narodil a po letech života ve velkých městech jsem se vrátil před pěti lety zpět. Natočili jsme seriál o našem životě v obcích obklopených chráněnou přírodou, jejíž hodnota v současné době velmi stoupá. Lidé tady se po staletí učí žít v souladu s okolní přírodou a v současné době se učí žít i v oblasti doslova obležené turisty. Velkým překvapením pro mě byla otevřenost a pozitivní přístup lidí, se kterými se rozhovory natáčely – znamená to, že je tu hodně lidí, kterým na osudu míst, kde
žijí, velmi záleží.“

Seriál vznikl za podpory Státního fondu životního prostředí, v rámci Národního programu Životní prostředí, Podoblast Podpora obcí v národních parcích.

 

Celá tisková zpráva: TZ_ZNS_12.5.2020.pdf