Vlk na Šumavě

Na Šumavu se vrátí po 140 letech vlci. V září letošního roku se u Srní na Šumavě otevře zoologické centrum s výběhem pro vlky. První pár šelem bude žít v přirozeném prostředí a odborníci doufají, že samice z Bavorska a samec z plzeňské zoo založí novou generaci vlků.

Výběh pro vlky bude mít téměř pět hektarů a půjde o skalnaté prostředí, které je právě pro vlky optimální. Žít v něm má desetičlenná smečka.

vlk

Vlčí výběh

V okolí vlčího centra povede zhruba kilometr dlouhý okruh lesem s odpočinkovými místy a cedulemi s informacemi o životě vlků. Ten bude končit visutou lávkou několik metrů nad zemí, po které se zájemci dostanou do výběhu s vlky.

Výběhy vlků budou sledovat také kamery a záznam promítnou na velkoplošnou obrazovku u návštěvnického centra. Do budoucna se počítá i s přenášením záznamu přes internet.

V posledních letech byly stopy vlků ve volné přírodě na Šumavě, v Rakousku a Bavorsku nalezeny již několikrát. Posledním a nejvýznamnějším důkazem je fotografie vlka z fotopasti projektu Trans-Lynx pořízená v únoru 2015 na pravém břehu Lipna.